Moldávie? Krásná to zem

28. března 2009 v 1:12 | Tomáš Bílek |  aktuální glosy
Ač v demisi, poslal me pan ministr Schwarzenberg pozorovat volební klání v Moldavsku. Nuže nezbylo mi, než si o této krásné zemi cosi pozjišťovat. Tři zprávy mě při onom bádání přivedly v údiv: Rozjitření Rómové na severozápadně zemi vzali vloni útokem tamní úřady a jali se založit vlastní stát. Napadlo mě, zda-li by se při zvyklostech, etice i produktivitě práce zmíněné komunity takovýto stát mohl stát novým "ex-asijským" tygrem. Třeba se jednou dočkáme v zemi Rómů nadstandartního HDP na hlavu, alespoň v evropském měřítku.

Taktéž druhá zpráva z reálií pozapomenuté zemičky nadzvihla, řečeno s Pražským hradem, mé obočí: V některých venkovských regionech převládá coby nejrozšířenější náboženství to od Svědků Jehovových. Není to krásné? Putyky a herny krachují, na odbyt jdou škrobené bílé košile, pravoslavné stereotypy směřují ke dnu, křivka nabídky a poptávky taktéž. Snad jen ta strojenost a upjatost "svědkovské kultury" trochu pokulhává. Co teprve kdyby tamější lid poznal živého Boha? To by byl teprve "odvaz."


A nakonec, idylka parlamentní demokracie Moldavanů: Pravidelně s náskokem vítězí Komunistická strana, jediná tamní proevropská síla, která touží po vstupu do EU a NATO, jediná, která ododala pokoušení k pokoutním stykům s ruskými lobbisty. Viděl jsem v jednom dokumentu rudou vlajkoslávu předvolebního mítinku, na kterém zavlála i svérázná loga fúzující srpy, kladiva a symboly západních ideálů. A že soudruhy volí i ochránci lidských práv, neb komunisté jsou ti jediní reformní, tržní, respektující svobodu jednotlivce. Není to krásné?

Nu, Moldavsko musí být znamenitou zemí. Nejvyšší hora 400 metrů; běžky tedy asi nechám doma. Dá Pán Bůh, že až se 7.dubna vrátím do rodné hroudy, ještě nasněží a budeme užívat zimních radovánek.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 eržika eržika | 30. března 2009 v 10:12 | Reagovat

S radostí jsem si přečetla, že se náš národ, dočkal vlastního státu,

zjistěte mi o tom něco, Tomáši, sbalím peřiny a jedu, přeji pěknou pracovní cestu, po vašem návratu však čekejte JARO !!!!

2 Tomáš Bílek Tomáš Bílek | 30. března 2009 v 21:24 | Reagovat

Zdravím, nedočkal se... Byly to jen pokusy během nepokojů. A kdo jste a jak jste mě našla?

3 Tomas Bilek Tomas Bilek | 7. dubna 2009 v 11:29 | Reagovat

S temi komunisty to tady v Moldavsku neni tak pozitivni, jak jsem mozna naznacoval v clanku. Vyhrali volby s 50 procenty hlasu, polovina naroda je tady nyni plna beznadeje...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama