Březen 2009

Moldávie? Krásná to zem

28. března 2009 v 1:12 | Tomáš Bílek |  aktuální glosy
Ač v demisi, poslal me pan ministr Schwarzenberg pozorovat volební klání v Moldavsku. Nuže nezbylo mi, než si o této krásné zemi cosi pozjišťovat. Tři zprávy mě při onom bádání přivedly v údiv: Rozjitření Rómové na severozápadně zemi vzali vloni útokem tamní úřady a jali se založit vlastní stát. Napadlo mě, zda-li by se při zvyklostech, etice i produktivitě práce zmíněné komunity takovýto stát mohl stát novým "ex-asijským" tygrem. Třeba se jednou dočkáme v zemi Rómů nadstandartního HDP na hlavu, alespoň v evropském měřítku.

Taktéž druhá zpráva z reálií pozapomenuté zemičky nadzvihla, řečeno s Pražským hradem, mé obočí: V některých venkovských regionech převládá coby nejrozšířenější náboženství to od Svědků Jehovových. Není to krásné? Putyky a herny krachují, na odbyt jdou škrobené bílé košile, pravoslavné stereotypy směřují ke dnu, křivka nabídky a poptávky taktéž. Snad jen ta strojenost a upjatost "svědkovské kultury" trochu pokulhává. Co teprve kdyby tamější lid poznal živého Boha? To by byl teprve "odvaz."


A nakonec, idylka parlamentní demokracie Moldavanů: Pravidelně s náskokem vítězí Komunistická strana, jediná tamní proevropská síla, která touží po vstupu do EU a NATO, jediná, která ododala pokoušení k pokoutním stykům s ruskými lobbisty. Viděl jsem v jednom dokumentu rudou vlajkoslávu předvolebního mítinku, na kterém zavlála i svérázná loga fúzující srpy, kladiva a symboly západních ideálů. A že soudruhy volí i ochránci lidských práv, neb komunisté jsou ti jediní reformní, tržní, respektující svobodu jednotlivce. Není to krásné?

Nu, Moldavsko musí být znamenitou zemí. Nejvyšší hora 400 metrů; běžky tedy asi nechám doma. Dá Pán Bůh, že až se 7.dubna vrátím do rodné hroudy, ještě nasněží a budeme užívat zimních radovánek.

Napadnou tři metry sněhu?

18. března 2009 v 12:43 | Tomáš Bílek |  Meteorogie-extrémy
Výška sněhové pokrývky na Lysé hoře se kvapem přibližuje třem metrům. Dnes připadlo 16cm a celkem je zde již 254 cm. Hlasujte tedy, zda se letos - po mnoha letech - dočkáme třech metrů. Hraje se o putovní Pohár Toma Bílka. Své tipy připiště pod článek: "Přidat komentář/Počet komentářů."

Co je nového

9. března 2009 v 13:39 | Tomáš Bílek |  aktuální glosy
Zima pomalu končí a tak si trochu zabilancuji. Google Analytics mi prozradil něco o vás, návštěvnících blogu: Za posledních dvanáct měsíců navštívilo blog bezmála 2000 surfařů, ze 17 států. Jak se dalo čekat, nejvíce čtenářů přilákaly odkazy na web pod mými články v Neviditelném psu. A tak jsem se dočkal například 13 návštěvníků z USA, 9 z Finska, 2 z Kanady či 3 z Izraele. Z exotických zemí si na mě vzpoměli i na Filipínách, v Gruzii či v Hongkongu. Nu, děkuji. A jaká vyhledávací hesla zde dovedla čtenáře spíše nahodilé? Překvapivě hodně čtenářů sem přivedla potřeba dovědět se něco o kapele Behind The Door. Jak jsem očekával, nejvíce surfařů se pídilo po zprávách o konzervatismu vs. křesťanství, o víře vs. homosexualitě, o mystifikaci 21.století Čínsku, někdo zde však pohříchu hledal i informace o chladnokrevném vrahovi, jiný zas o břehuli říční, o papežici a nechyběla ani hesla "hodiny s husama","svaz přátel žehu" nebo "ochranné oplocení u silnice."
Po delší době jsem dal něco nového i na fotoblog. Tak se koukněte: http://tombi21.rajce.idnes.cz .
Nuže, ať se ještě vrátí zima a vy, čtenáři, můžete užívat sněhových radovánek nejméně do dubna.