Myslivec hejtmanem

12. prosince 2008 v 15:20 | Tomáš Bílek |  Vlastní publikované články - aktuální

Nedávné jmenování Jaroslava Palase hejtmanem Moravskoslezského kraje vyvolalo rozruch. Mimo jiné pro jeho někdejší aféry či pro jeho členství v KSČM, dokonce ještě v popřevratových časech. Levicové ideje jsou mi cizí, a proto mi jmenování nového hejtmana radost neudělalo.
Méně už sdělovací prostředky zaujala informace, že Palas je "vášnivým myslivcem" (tato formulace se několikrát v médiích objevila) a šéfem České myslivecké jednoty. Odbočím nyní od nabízejícího se tématu vztahu levice a ochrany přírody. V dobách, kdy se enviromentalismus infiltruje i do pravicových politických konceptů, si také přiložím své polínko do ohně. Jako pravicový konzervativec tradice ctím. Mám však za to, že neexistuje přímá úměra mezi tradicí a etikou. Evropskou unii kritizovali zastánci lokálních rozhodovacích autonomií, že zakazuje Malťanům
tradici lovu tažných ptáků. O konzervativním ideologovi Rogeru Scrutonovi napsal, pro změnu, ředitel Občanského institutu, že je nadšeným zastáncem britské tradice lovu lišky.
Tradice uznávám, přesouvání pravomocí do Bruselu nepodporuji a enviromentalistickou ideu přisuzování člověku vinu za oteplování, rovněž jednoznačně nesdílím. Nicméně jsem přesvědčen, že ochrana živých zvířat je nad tradice. Formulace "vášnivý či "nadšený" myslivec, myslím, nepatří do dnešního slovníku. Obdobně nemělo patřit ani do slovníku předků. Početní regulace lesní zvěře budiž nutným zlem, "špinavou" prací, kterou musí někdo vykonat, pokud lidstvo nenalezne etičtější řešení. Skutečnost, že společnost přiznává myslivcům jakýsi étos, spojený s mysliveckými rituály, trofejemi či hody, však etická není. Je-li nutné škodnou zvěř regulovat, veďme o tom společenskou diskusi, která nebude v duchu apriorního nepřátelství k tradici, bude však primárně v duchu etiky.
A pokud jde o levici, zaráží bazírování na tradicionalismu ještě více. Dnes, v západní Evropě, běžná koalice sociálních demokratů a zelených by, pravda, v Palasově Moravskoslezském kraji, vypadala poněkud bizarně.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 TheSin TheSin | Web | 12. prosince 2008 v 21:36 | Reagovat

Provokativni clanek, ale hezky. Kdy se tu to nepratelstvi k tradici vzalo? Jeste nedavno muzi chodili do lesa proto, aby prinesli domu kus zvance, vlastne zverinove hody mohly byt na kazdodennim programu :)

2 Tomáš Bílek Tomáš Bílek | 16. prosince 2008 v 1:11 | Reagovat

Diskuse, kterou článek vyvolal v Neviditelném psu je zde: http://neviditelnypes.lidovky.cz/diskuse.asp?iddiskuse=A081214_205425_p_spolecnost_wag&all=Zobrazit+p%F8%EDsp%ECvky

3 ivos ivos | E-mail | 18. prosince 2008 v 7:10 | Reagovat

S verejnou diskusi o teto prpblematice plne souhlasim. I vzhledrm k tomu,ze prave v techto dnech se k tomuto tematu obevila vec, ktera tak trocu souvisi. Jde o

broky.Zda olovo nebo ocel.Presnost nebo ekologie.ALE JAK RIKA klasik Kraus at ekologove vystrileji myslivce oceli a na podzim at zase myslivci vystrileji ekology olovem.

A o tu zverinu uz se postaraji nemecti turist s eury nebo bezdovci

s ohni,ktere stejne udelaji s prebytecneho a oskliveho chrosti v lese.!mimo jine lesaci jsou fajn chlapi sam jich par znam

4 Magda (ohlas v e-mailové schránce)) Magda (ohlas v e-mailové schránce)) | 16. srpna 2009 v 14:12 | Reagovat

Super, souhlasim s tvym nazorem a tleskam

Zdravím,
Magda Šindelářová

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama