Pomozme ukončit genocidu homosexuálů (nejen) v Íránu

22. března 2008 v 12:09 | Tomáš Bílek |  Dosud nepublikované vlastní články
Velká Británie odmítla udělit azyl íránskému homosexuálovi, kterému v jeho zemi hrozí poprava za svou orientaci. Nepochodil zde, poté ani v Nizozemsku. Prý není trest smrti uplatňován za pouhou orientaci prokazatelně plošným způsobem. Nebo spíše, je nutno dodržet kvóty politických imigrantů na přijatelné úrovni. Imigrantův přítel byl již, podle všeho, popraven. Když byl mučen, prozradil před smrtí identitu i svého zmíněného partnera - žadatele o evropský azyl.
Je děsivé, že celá řada zemí (z nichž o Íránu, coby mediálním otloukánkovi, je nejvíce slyšet) provádí, de facto, systematickou genocidu celé sociální skupiny obyvatelstva. Skutečnost, že Západ přivírá oči nad, možná, nejbrutálnější genocidou současného světa, je, podle mého soudu, skandální. Diplomatický, ekonomický a jiný tlak není vyvíjen ani na úrovni národních států, ani na úrovni mezinárodních organizací, například Evropské unie.
Pravda, Írán dnes skutečně platí za obětního beránka světového společenství, ač zde (na rozdíl od barbarských režimů Libye, Sýrie, Súdánu či Rovníkové Guiney) existuje v - tradicionalisticky omezené míře - demokracie, svoboda tisku či svoboda podnikání. Naopak, na podobně represivní teokracii, jako je Írán, totiž Saúdskou Arábii, si dovolí málokdo. Stát, který ekonomicky vydírá celý svět tak, jako žádná jiná země, stát, kterému by měla být vyměřena hypotetickým "světovým antimonopolním úřadem" pokuta v řádu, možná, triliónů dolarů. Jaká zvěrstva by musel ropný monopol Saúdů provádět, aby to svět byl ochoten vzít na vědomí?
Nicméně, genocida gayů je prováděna jak zde, tak v zemích méně vlivných, a přesto svět mlčí. Mlčel snad, když prováděla svou ohavnou politiku apartheidu Jihoafrická republika? Jistě ne, přesto zde černoši byli "pouze" kráceni a svých právech, nikoli plošně zabíjeni. Svět právem křičel ještě více, když byla některá sociální skupina masakrována. Ať už to byli Tutsiové, bosenští muslimové, veškerá inteligence za Rudých Khmerů. Ne tak homosexuálové. O co jiného jde, ne-li o temné svědomí západní diplomacie, pokud vládne lhostejnost i tam, kde páky mezinárodního tlaku mohou ještě zabírat. Což se žel Bohu netýká brutality Saúdů a severních Korejců, ale Íránu nebo Iráku snad ještě ano. Děsí mě, když se dovídám o pronásledovaných gayích v Iráku, dožadujících se ochrany amerických vojáků, a ti se jim, coby atrakci, jen vysmějí a nechají je na pospas šiítským milicím. Či o Íránu; kde, zůstávají-li muži svobodni ve třiceti letech věku, již jsou špiclováni úřady pro apriorní podezření z homosexuality.
Nabízí se možná otázka, proč zde popisuji aspekty diplomacie, které s tématem zdánlivě nesouvisí. Mám však za to, že oblast zahraniční politiky provází značná míra rigidity a s tím spojené nespravedlnosti. A plíživá homofobie je jedním z projevů těchto ambivalencí.
I já se nyní poddám západnímu mediálně - diplomatickému klišé (Mugabeho a Lukašenka vynechám) a budu apelovat jen (či spíše alespoň) na Írán: Mulláhové, Rado dohlížitelů, pane Ahmadínedžáde: Jako služebník Boha a konzervativec vás prosím, milujte hříšníka, nenáviďte hřích. Modlete se, ať vaši homosexuální spoluobčané překonají homosexualitu a poddají se milostivému Bohu. Dejte jim šanci, ať se smíří se svým Stvořitelem. Přestaňte s masakry homosexuálů!
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama