Petr Zelenka – vrah mnoha nevinných, oběť justičních stereotypů a lidových štvanic

23. února 2008 v 23:01 | Tomáš Bílek |  Vlastní publikované články - aktuální
Jsem na rozpacích z rozsudku vyneseným nad takzvaným heparinovým vrahem. V tomto značně medializovaném případu jsme mohli vidět, v roli obžalovaného, zlomeného člověka, který byl obětí vlastního osobního a psychického selhání, třebaže nemusel mít diagnostikovánu poruchu, jež by jeho činy vysvětlila. Dostal doživotí. Tento případ, podle mého soudu, kontrastuje s případy chladnokrevných vrahů, kteří často ani během rozsudku takříkajíc "nehnou brvou." V posledních týdnech jsme mohli sledovat přelíčení hned se třemi obžalovanými (muž, který v Ústí nad Labem surově ušlapal svou manželku, Syřan, který byl vykázán ze svého bytu, aby se zde opět vrátil a manželku zavraždil a chlapec, který zmasakroval svou babičku sérií ran nožem. Pro peníze). Ani jeden z uvedených pachatelů nedosáhl trestní sazby odnětí svobody ve výši dvaceti pěti let (ve třetím uvedeném případu dosáhla výše trestu, vzhledem k polehčujícím okolnostem, dvanácti let).
Nechci ani náhodou zlehčovat utrpení pozůstalých, kteří přišli šílenými skutky P.Zelenky o své blízké. Velmi bych se zdráhal připustit úvahy o osvobození tohoto člověka v následujících dvaceti letech. Následky jeho činů jsou ještě horší, než v případě činů vrahů zmíněných výše. Sebevědomé vystupování Zelenkova otce vyvolávalo u prostého člověka rovněž oprávněné antipatie. Jde mi však ještě o něco jiného.
Nechci primárně řešit, zda je české trestní právo přísné; v takovém případě bych musel být pohoršen v prvé řadě soudnictvím americkým. Zde by za uváděné příklady činů (včetně toho Zelenkova) hrozil i trest smrti. Tedy trest vycházející, v této vyzrálé demokratické kultuře, spíše z určitého filosofického pohledu na život, než z barbarství a totalitní svévole. To, na co kladu důraz, je srovnání trestní sazby za chladnokrevné činy a trestní sazby za nutkavé akty. Zvažme samotnou skutečnost, jak musí být svědomí chladnokrevného vraha konfrontováno se všemi naturalistickými, krvavými projevy hrůzného činu, v čase přítomném. Nemohu si pomoci, ale za zločiny prováděné zvlášť surovým způsobem, jsou u nás sazby velice nízké. A naopak vrazi konající své ohavné akty z nutkavých pohnutek (psychických a sexuálních) se stávají obětí mediálních štvanic, jejich trety jsou relativně vysoké, a navíc často sami končí jako oběti svých spoluvězňů, kteří je pokrytecky šikanují coby absolutní morální vyvrhele.
Dobrá, nejde-li to jinak, zpřísněme tresty za vraždu pro všechny. Ale lidové štvanice prováděné na psychoticích a deviantech, podhodnocení role léčebných ústavů a přehlížení bestiality těch, kteří si života druhých neváží a vraždí téměř bez uzardění, to jsou skutečnosti, se kterými se vnitřně prostě nesmířím.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Paulius Paulius | 25. února 2008 v 15:47 | Reagovat

No je fajn, že se někdo dívá na věci kolem sebe i jinak ,než s tichým přikyvováním vždy a všemu.Že někdo na sebe vezme to riziko a prozradí svůj názor veřejnosti.Je mi známo, že media se velmi rády chytají každé senzace,která se dá dobře zpeněžit(je poutavá pro diváka,posluchače, čtenáře....konzumenta)stejně jako případ pana Zelenky.Snad kdyby vraždil jinde než ve známé nemocnici,tak by ho za patnáct roků pustili na svobodu..

Chci však zároveň podotknout, že ze článku není jasno, jestli ostatní vrazi zde popisování, byli psychiatricky prošetření a jestli tedy nespadají do stejné kategorie jako pan Zelenka, kterému na jeho poruchu přišli až v dospělém věku.Tedy co když  jsou i ti ostatní, na něž je z úhlu autora pohlíženo jako na nemravné bestie, bez etického cítění,co když i oni jsou obětí biologických nedokoonalostí či životních  katastrof a co když i oni by byli diagnostikováni,kdyby k tomu došlo.Jsou tedy jakýmisi blázny bez štemplu?

2 Tomáš Bílek Tomáš Bílek | 26. února 2008 v 11:34 | Reagovat

Zde je přepis diskuse, kterou text vyvolal přímo v Neviditelném psu: http://neviditelnypes.lidovky.cz/diskuse.asp?iddiskuse=A080224_185156_p_spolecnost_wag&all=Zobrazit+p%F8%EDsp%ECvky

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama