Polemika s článkem „Nešťastné nápady poslance Šťastného“ (Život víry 7-8/2007)

10. října 2007 v 13:28 | Tomáš Bílek |  Dosud nepublikované vlastní články
Ohlas na článek "Nešťastné nápady poslance Šťastného" (ŽV 7-8/2007)
Překvapilo mě, s jakým eufemismem píše D.Floryk o (v tuto chvíli již rozpadlé) polské vládní koalici ("Jistě ne vše, co polská národně-konzervativní koalice podniká, musí mít náš plný souhlas, nicméně odvaha hájit národní a křesťanské kořeny a čelit nátlaku moderních eurozvráceností Polákům neschází"). Jde, podle mého soudu, o doklad zúženého a ideologicky pojatého přístupu typu: "konzervatismus a tradice = dobro, relativizace = zlo." Přitom odstoupivší polská vláda byla ideovým slepencem velmi podivným. Předně, její součástí byla extrémistická strana Sebeobrana vedená A.Lepperem. Tento "český Miroslav Sládek," známý buran a organizátor "nevěstince" ve svém poslaneckém klubu, člověk, který nechal kdysi paralyzovat polskou silniční síť kydáním hnoje, reprezentuje ve skutečnosti, pod pláštíkem pravice, ekonomické směřování výrazně levicové. Jiná část koalice, Liga polských rodin (LPR), je známým doupětem protižidovské lobby, napojené na antisemitské Radio Maria. Těm, kteří by snad chtěli z titulu konzervatismu LPR hájit, chci říct, že se před nedávnem sloučila se Sebeobranou v jednu stranu. A nakonec, nejsilnější část koalice, Právo a Spravedlnost (PiS) dvojčat Kaczyňských, je z hlediska konzervatismu uskupením rovněž dosti obskurním (pro zajímavost například uvádím, že tito dědicové prvorepublikového diktátora Pilsudského se - alespoň podle Walesových slov - pokusili v 90.letech zosnovat proti němu státní převrat).
Sám se považuji za konzervativce a mj. jsem publikoval i v časopise vydávaném právě Florykovým Konzervativním klubem. Osobně si však nemyslím, že jediným úhlavním nepřítelem konzervatismu je relativistická, moderní západní civilizace, jak to někdy konzervativní mainstream vnímá. Tak např. agendu antifašistické polemiky zvedla ze země krajní levice, ač by konzervativní pravice k tématu rozhodně měla co říci. A některé formy konzervatismu (například ultrakonzervatismus islámský zodpovědný v Íránu a Saúdské Arábii za systematické vyvražďování homosexuálů,[1] ale jiné formy konzervatismu nacionálně parakřesťanského) určitě ideovou koalici tvořit nemají. Naopak, tyto ideologicky defektní systémy volají po mediální, diplomatické (v případě některých, např. zmiňovaných blízkovýchodních zemí, i ekonomické) protiofenzívě. A skutečnost, že ODS vnímá PiS jako svého přirozeného polského spojence, je podle mého názoru politikou velmi nesprávnou.
Křesťanští politici se mohou výrazně inspirovat přínosem otců konzervatismu, jako byli Burke, Tocqueville a další, avšak polský konzervatismus má k těmto idejím hodně daleko.
Floryk dále v článku chválí Polsko a státy Pobaltí za odmítání "homosexuální agendy." Asi by bylo správné začít rozlišovat mezi "agendou homosexuální" a - řekněme - "agendou homosexualistickou." Litevské úřady nedávno odmítly povolit propagaci homosexuální akce ve veřejné dopravě. Mám za to, že správným konzervativním postojem není vytlačování homosexuálů z veřejného prostoru. Homosexuálové existují a jejich volbou je buď hřích nebo dobrovolný celibát a usilování o osvobození. Určitě však není na místě, aby se skrývali a přetvařovali, jak se je k tomu snaží nutit úřady v Litvě nebo v Polsku, kde na zakázané homosexuální manifestaci mládežnická odnož LPR pohrdlivě provolávala slogan "Celé Polsko se vám směje." Homosexuální agenda je legitimní a konzervativci by ji měli uchopit, homosexualistická agena legitimní není.[2]
Shrnuto na závěr, vztah mezi konzervatismem (zejména evropským kontinentálním) a křesťanstvím je velmi ambivalentní, zvláště pro nacionalismus a pseudokřesťanské úchylky, kterými je infiltrován. Nedomnívám se, že pokud se někdo postaví relativistickým a socialisticko - byrokratickým trendům v EU, musí nutně vždy hájit menší zlo.
Tomáš Bílek


[1] O tomto tématu děsivě vypovídá například článek Nezajímavé oběti, týdeník Mf Plus 15/2006Nezajímavé oběti
[2] O legitimních formách homosexuální agendy píši na svém blogu http://tombi21.blog.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 rosa rosa | 10. října 2007 v 14:42 | Reagovat

teda,ty válíš ,už tě nějaké noviny zaměstnávají ?

2 Tomáš Bílek Tomáš Bílek | 10. října 2007 v 19:51 | Reagovat

Kdo jsi? Značka Rosa mi nic neříká :(

3 David Floryk (uploadováno z osobní korespondence) David Floryk (uploadováno z osobní korespondence) | 12. října 2007 v 13:19 | Reagovat

Milý příteli, překvapuje mne, co všechno jste z mé jediné věty vyčetl. Zmínil jsem se o odhodlání Poláků hájit své tradice a ocitl jsem se v jednom pytli se Saúdy a obskurními nacionalisty  Jak mám vlastně reagovat? Vyvracet to, co jsem sám neřekl nebo bránit ty, které jste šmahem setřel?

O Polsku debatovat netřeba. Pustil jste se zde do polemiky, kterou jsem nevedl, nehodnotil jsem ani Polsko jako celek, natož pak jednotlivé členy vlády, pouze jsem ocenil, že v některých (z mého pohledu podstatných) oblastech si polská vláda počíná odvážně a chvályhodně – a myslím si to pořád. Tečka. V mém textu více nebylo.

Rozhodně si nemyslím, že by jakákoliv tradice byla vždycky dobrá a že by cokoliv, co je nové, bylo vždy „relativistické“ a tudíž špatné. Tak jednoduché to přece není, ale to vy jistě víte – zvláště jste-li pozorným čtenářem jiných mých textů.

Velmi by mě zajímalo, který relevantní konzervativní autor je podle Vás toho názoru, že by „islámský ultrakonzervatismus Saúdské Arábie“ měl být ideovým spojencem evropského křesťanského konzervatismu. Osobně jsem se s takovým názorem nikdy nesetkal a velmi mne taková úvaha překvapuje. Je pravdou, že jistá část amerických neokonzervativců hájí současné spojenectví USA se saúdskou monarchií, to ano, ovšem z povýtce pragmatických, utilitárních důvodů, nikoliv z ideových! Je-li to prozíravé či mravné, o tom lze vést debatu (a oni je mezi sebou vedou), avšak podsouvat jim ideovou spřízněnost by bylo přece nefér.    

Nevšiml jsem si, že „ODS vnímá PiS jako svého přirozeného polského spojence“, tak daleko nikdo z nich nešel. Je však pravdou, že např. v oblasti postoje k EU, zejména k „Euroústavě“ tyto dvě strany našly společné stanovisko – což mne těší a považuji to za konzervativní postoj, vždyť silnou stránkou konzervativců byl vždy realismus a schopnost určitého pragmatismu (v jasných hranicích) bez ideologických předsudků. Osobně naopak lituji, že se ODS nenechala ovlivnit Právem a spravedlností více i v jiných oblastech, zejména v těch morálně – kulturních.

Máte pravdu, že konzervativním postojem není vytlačování homosexuálů z veřejného prostoru – máte-li tím na mysli, že lidé s homosexuálním cítěním mají mít stejná lidská a občanská práva jako ostatní občané – tato práva jim upírat rozhodně neusiluji  – a nevím, že by takový postoj zaujímal kdokoliv z významných konzervativních představitelů.

Nevím, že by úřady v Litvě nutili homosexuály, aby se skrývali a přetvařovali – vy snad máte takové informace? To by bylo jistě odsouzeníhodné. Pokud vím, tak jen městské úřady zakázaly pouliční „gay – parádu“, které bývají jinde ve světě plné polonahých aktivistů a různých vulgarit, urážejících veřejně přirozený stud. Takové akce jsou typickým projevem aktivismu těch, kdo lobbují za změnu společenských postojů k nemravnému jednání. A nechytejte mne prosím za slovo, je-li to agenda „homosexuální“ nebo „homosexualistická“ – jsem jist, že takovéto obscénní pouliční výtržnosti mají jen pramálo společného se skutečnými potřebami lidí, kteří pokorně zápasí se svou (homo)sexualitou.

Milý příteli, děkuji za Vaši reakci a pro naše příští „stýkání a potýkání“ bych si dovolil popřát méně ideologie a více zdravého rozumu.

David Floryk

4 rosa rosa | 19. října 2007 v 22:20 | Reagovat

pan David mi mluví trochu z duše

5 rosa rosa | 19. října 2007 v 23:20 | Reagovat

Rosa je jev ,který je ti ,Tome znám

6 Tomáš Bílek Tomáš Bílek | 20. října 2007 v 0:43 | Reagovat

Kdo jsi, Roso? V čem ti David mluví z duše? ODS se opravdu výslovně vyjádřila o spojenectví z PiS. O skrytém, plíživém pronásledování homosexuálů v Litvě a v Polsku jsem přesvědčen. A rozhodně jsem netvrdil, že by některý relevantní názor hájil ideové spojenectví s islámským "ultrakonzervatismem."

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama