Filadelfie nabízí poradenství i kulturu

28. srpna 2007 v 14:15 | Tomáš Bílek |  Vlastní publikované články v regionálním tisku
Frýdek-Místek. Již dvě kontaktní centra pro mládež provozuje ve Frýdku-Místku sdružení Filadelfie.
Kulturní vyžití, informační servis i osobní poradenství nabízí Filadelfie mladým lidem už od roku 1997. "Tehdy jsme převzali od sdružení Centrum nové naděje nepojízdný americký autobus, který jsme upravili a začali v něm provozovat nejrůznější aktivity," řekl předseda sdružení Martin Dubčák. Autobus je umístěn na sídlišti Slezská poblíž restaurace u Gustlíčka. "Mládež si tady může zadarmo zahrát petangue, kroket, elektronické šipky a další hry. Pořádáme zde rovněž různé besedy nebo nabízíme sociální poradenství," dodal Dubčák.
Filadelfie už rok provozuje i centrum Ú-kryt. To se nachází vedle Stounu, taktéž v protiatomovém krytu. "Koncepce B.U.S.-u a Ú-krytu jsou si podobné, v podzemním zařízení jsou však lepší prostorové možnosti. Návštěvníci si tak mohou zahrát florbal či hokej, je zde výtvarná dílna, rozjíždí se i počítačová a hudební dílna," popisuje Dubčák, který s klienty obou center vyjíždí často i na víkendové pobyty. "V Ú-krytu, přibližně jednou měsíčně, organizujeme i rockové koncerty, je zde zkušebna, kde mohou zdarma cvičit začínající kapely. Teenageři tady také s pomocí gramofonů komponují hudební dílka ve stylu drum'n'bass," vypočetl Martin Dubčák.
Pracovníci Filadelfie dokáží mladým poradit rovněž v osobních problémech, poskytnout jim přehled volnočasových aktivit a kulturních akcí, pomohou jim zorientovat se, při hledání práce. "Věnujeme se také protidrogové prevenci," pokračuje Dubčák. "Pořádáme tématická setkání s pracovníky Renarconu či Teen Challenge," dodal představitel Filadelfie, která ve městě působí paralelně se seterskými organizacemi Kosťa nebo Nezbeda.
Pokud jde o plány do budoucna, chtěla by Filadelfie hlavně prohlubovat již započaté aktivity. "v rámci počítačové dílny bychom rádi nabídli bezplatnou výuku obsluhy počítačů, včetně grafických programů. Možná naučíme mladé lidi pracovat s digitální kamerou. Mohli by si zde také například vyrobit vlastní prezentační CD," míní Dubčák. "Jednou z možností hudební dílny je dát prostor k veřejnému vystoupení začínajícím hudební skupinám."
Rozšíření činnosti prozatím brání pouze nízký počet ochotných pracovníků. Kapacita prostoru je totiž dostatečně velká i pro velké plány. "Přesto už s námi spolupracuje asi dvanáct dobrovolníků. Aktivity se proto stále více a více rozbíhají. Nyní například jedna z našich pracovnic plánuje zahájit přednáškovou činnost na školách. Týkala by se partnerských vztahů, AIDS a podobných témat," uzavřel Martin Dubčák.
Tomáš Bílek
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 rendla rendla | 29. srpna 2007 v 9:42 | Reagovat

toto už je neaktuální. B.U.S. je teď ve Frýdlantě n.O.

2 Tomáš Bílek Tomáš Bílek | E-mail | 29. srpna 2007 v 13:48 | Reagovat

Já vím, to je jen archív.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama