Exkluzivní rozhovor s premiérem Doc. Vendelínem Hrbulínem

28. srpna 2007 v 2:32 | Tomáš Bílek |  Čínsko - mystifikace nebo vážná odhalení?

Exkluzivní rozhovor s premiérem Doc. Vendelínem Hrbulínem

Poprvé v historii otiskl Československý list rozhovor s čínským premiérem. Vlivný týdeník Naše náchodsko tak učinil letos na jaře. Reportérovi byla za to udělena důtka a plat mu snížili o 20 %. Přetiskujeme tedy interview v plném znění.

Exkluzivní rozhovor s premiérem Doc. Vendelínem Hrbulínem


Jak byste zhodnotil současné hospodářské priority čínské vlády?
Problém je, že žádné nejsou. Čínská vláda se nezabývá hospodářskými otázkami. Ministři na to nemají čas a popravdě si k ekonomice nevybudovali žádný vztah. Řekl bych, že priority čínské vlády jsou spíše tyto: Do konce volebního období bychom se chtěli scházet s vládním symfonickým orchestrem nikoliv s 30minutovým, ale pouze maximálně s 15minutovým zpožděním. Chceme alespoň jedenkrát zavítat do oblíbených trampských osad v průmyslové zóně hlavního města Zevska a na předměstí Sv. Pjaňhaly nad Puchnou. Myslíme si, že povodí této řeky je něčím, o čem by se v médiích mělo více psát.
Co byste jako premiér chtěl říci k rozvoji pop-music v Čínsku? Pokročilo se v této otázce?
Spíše bych chtěl mluvit o povodí Puchny.
Ale přece jen, alespoň v jedné větě, prosím.
Tak dobře (vyplašený úsměv). Lidé nechtějí pop-music hrát ani poslouchat. Ani já si doma nepustím takovou hudbu častěji než jedenkrát týdně a to jsem ministry zavázal, aby to poslouchali alespoň dvakrát týdně. No, a teď se to ode mě dozví z vašeho listu.
Jestli chcete, my to tam nebudeme dávat.
Ale tak, to zas ne. Můžete to tam dát. Ale k věci. Občané zakládají pouze symfonické orchestry, naposled k tomu došlo právě v katastru obce Sv. Pjaňhala nad Puchnou, kde se symfonici dali dohromady v První plynárenské, a.s., a dokonce i v Druhé plynárenské, a. s.. Jediným hudebním tělesem hrajícím pop-music, to dejte do uvozovek, je Státní punkový orchestr 9. programu Čínského rozhlasu. Ten je navíc dotován státem.
Jak to můžete vědět?
Onehdy mi řekli, že Sněmovna včelařů na to zavedla 6% daň ze mzdy, kterou odvádí všichni zaměstnanci podniků do 16 zaměstnanců.
Já 9. program poslouchám sedmkrát za měsíc. A ten punk to je opravdu velký odvaz.
To je. Kombinují vlivy Sex Pistols s hudbou trampského zpěváka M. Ryvoly. Zřetelný je v tom i vliv Bohuslava Martinů, např. Otvírání studánek. Každý to tam slyší.
A co nosí za oblečení?
Jak jsem řekl minulý týden čínské televizi: Nosí frak, motýlka propíchaného spínacími špendlíky a trampský širák.
Pane premiére, budete opět příští rok kandidovat do svého úřadu?
Ještě, abych nezapomněl. Minulý týden jsem je potkal v závodní jídelně. Seděl jsem zrovna u stolu s primášem tohoto hudebního tělesa, který je zároveň ministrem obrany. Já jsem si dal brambory, ale on si dal bramborovou kaši se špenátem a marmeládou a všechno to zamíchal. Co tomu říkáte?
Je to zajímavé. A co ta premiérská kandidatura?
To není celé. Minulý týden byl v závodní jídelně znovu puč. Teď tam znemožnili přístup zaměstnancům mzdové účtárny První vládní a parlamentní holdingové společnosti , která za nás dělá hospodářskou politiku. Samozřejmě jako obvykle je vyhladověli, vyvěsili na oddělení prapor Správy sociálního zabezpečení a skončilo to opět v jídelně - dortovou bitvou.
Děkuji za rozhovor.

Rozhovor s řádným a nezplnomocněným velvyslancem Čínska v ČR T. Bílkem


Vaše magnificence, co byste nám řekl k vaší práci pro naši zemi?
Nevím si už rady. Pořád po nás chtějí nějaká data. Přitom Statistický úřad byl rozpuštěn. Naštěstí jsem, na rozdíl od všech ostatních velvyslanců, velvyslancem nezplnomocněným.
Ale řádným. Taky na rozdíl od všech ostatních velvyslanců.
Ale nezplnomocněným.
Údajně není vaše práce financována státem, a tak si na diplomatické aktivity musíte shánět sponzory.
Je to tak. Část státní správy Čínské džamahírije práci diplomatů ani neuznává.
A jak se to řeší?
Když odvedu nějakou práci, musím s tím obvykle do Verchojansku. Pokud tam sedí někdo ze sportovní sněmovny, vezme si to a nic neříká. Pokud je tam, ale někdo z finanční sněmovny (či nějaké jiné), jsou problémy. Spíše se snažím svou práci před čínskými oficiálními místy skrývat. Nedávno si posvítili i na čínského ministra zahraničí. Předsedové několika sněmoven se sešli a pak na něj pustili psa. Ale k těm penězům: naštěstí zákon umožňuje zakládání živností na diplomatickou činnost, takže na mě nemůžou. I když toho psa na mě občas taky pustí. Ale většinou je to jen jezevčík. To aby příliš nepodráždili jiná oficiální místa. Např. šéfka závodní jídelny a správce vládní letky jsou příznivci teorie diplomatické legitimity, jak je popsána v Politologických listech 7/1998, str. 13.

Takže koza se nažrala a vlk zůstal celý.

Přesně tak.
Děkuji za rozhovor.
Kondomlíza Hrbulínová kritizuje systém parlamentních prázdnin
Zevsko. Vedoucí parlamentní jídelny a členka kolektivistického předsednictva Džamahírije K. Hrbulínová napadla ústavní dodatek 14/2001Sb. o parlamentních prázdninách.
Prázdniny začínají v Čínsku 1. dubna a končí 1. listopadu, poslanci však mohou odjíždět na dovolené jen během 4denních víkendů, tak jako po celý zbytek roku. Po zbytek týdne se musejí vrátit do Zevska, aby se starali o koně a docházeli na zkoušky symfonických orchestrů. Přesto během prázdnin klesají stavy např. vládních symfonických orchestrů až na třetinu, tedy podobně jako koncem volebního období, kdy již poslanci ztrácejí vůli vyvíjet jakoukoli činnost.
Hrbulínová proto navrhla prodloužit volební období o 1 rok a právě ten poslední rok navíc před volbami by byly po celou dobu pouze prázdniny. "Bylo by to splnění našich dětských snů", uvedla k tomu první jídelnářka v zemi.
Pochvalovali si zvýšení sledovanosti
Verchojansk. Koaliční rada Sdružení kuchařek a socialistického sdružení kuchařůi na svém zasedání ve Verchojansku ocenila počin organizátorů 13. Všečínských letních sportovních her. Sportovci tentokrát místo obvyklých sportovních klání za asistence televizních kamer vařili různá jídla z národních surovin - tedy bramborové kaše, hrachové kaše, marmelády a koprové omáčky. Jak kuchaři oznámili, byla sledovanost televize v době konání sportovních her mezi komunitou kuchařů letos o 2% body vyšší než v tutéž dobu loni. Výzkum sledovanosti probíhal pouze mezi komunitou kuchařů.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama